Právě je pát 22. lis 2019 0:43:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Výměna předních pružin
PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 10:02:24 
Přispěvatel
Přispěvatel

Passat: B5.5
Ahoj.
Včera jsem při výměně pneu zjistil, že mám prasklou pružinu vpředu u řidiče (B5.5, 1.9, 96 kW). Už jsem zkouknul nějaká videa na youtube, ale na jednom borec v čase 2:13 jen vyloupne krytky a rovnou povoluje matici, které drží horní misku v držáku https://www.youtube.com/watch?v=QaojPpvKRVc . Nejsem si těď jistý, ale myslím, že já tam ty krytky nemám. Auto je na zvedáku.
Na jiném videu povolují i tyčku stabilizátoru, musí povolit 3 šrouby od motoru, uvolnit celý držák a pak teprve povolit ty dvě matky držící horní misku https://www.youtube.com/watch?v=IO0R7QShRXY . Auto je na zemi.
No a na jiném videu https://www.youtube.com/watch?v=C4N8RPIMpNk musí uvolnit i spodní čep. Takže si nejsem tak úplně jistý, jestli se do toho pouštět doma v garáži.
Můžete mi někdo kdo už to dělal hodit sem nějaký postup ať vím co mě čeká?

Díky Sollik.

Předmět příspěvku: Re: Výměna předních pružin
PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 11:53:42 
Přispěvatel
Přispěvatel

Passat: B5,5 AVF 4Motion
Máš dvě možnosti. Buď ty dvě krytky (ano, máš je tam taky a pod nimi jsou dva šrouby) nebo ty tři velký šrouby. V obou případech (pokud nemáš obě přední kola ve vzduchu) to chce povolit i kosti od stabilizátoru. Pak samozřejmě sundat tlumič z ramene. Pak to jde s trochou násilí (montpákou tlačit celou těhlici dolů) sundat. Jen pozor na manžetu kloubu, ať si jí nepoškodíš spodním držákem tlumiče.
V prvním případě vytáhneš jen samotný tlumič s pérem, v druhém vytáhneš tlumič s pérem a s konzolí včetně obou horních ramen (ty musíš samozřejmě vyndat z těhlice). Oboje má své pro i proti. Osobně bych volil variantu a) ;)

PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 15:07:30 
Přispěvatel
Přispěvatel

Majkl1 díky.

Cestou z práce jsem se zkusil stavit v Auto Enge - bývalý značkový servis VW a nechal si nacenit opravu u nich v servisu. Práce cca. na 3 - 3,5 hodiny, tedy za 1800,- až 2100,- Kč. Nevím jaký je jejich postup, ale na rovinu mi říkali, že povolují ramena resp. některé ty hliníkové prvky u čehož se většinou poškodí šrouby které se musí dát nové, někdy i nový některý hliníkový prvek a práce se může protáhnout třeba i na celou směnu. Originální pružina výjde okolo 3400,- Kč. Takže sakum pikum když to jde dobře, tak 9000,- Kč jen to hvízdne :-)
Zkouknu to ještě pořádně v garáži a pustím se do toho sám. Kdyby měl někdo ještě nějakou poznámku nebo radu k té výměně budu za ni rád.

PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 15:12:43 
Přispěvatel
Přispěvatel

Kecy v peci. Když je kvalitní stahovák na pružiny, tak je to práce na půl hoďky(jedna strana) a nic se nezmrví, protože při variantě b), se žádná ramena nepovolují. Jen z tebe zkouší tahat prachy. Ale to je můj názor. ;)

Když to budeš dělat sám, tak si jen poznač (nebo ofoť) natočení horní misky vůči tlumiči. Jde to sice později natočit, ale někdy se protočí i pružina a nemusí sedět na podložce. To natočení je důležité, aby jsi pak nasadil spodní držák tlumiče na nosné rameno. Dále nekvalitní stahováky ti pravděpodobně poškodí barvu na pružně, tak s tím počítej.

PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 16:54:32 
Přispěvatel
Přispěvatel

V tom jednom videu frajer po výměně utahuje ten velký šroub držící tlumič na rameni a má lehce vyheverované rameno zhruba do polohy kdy auto stojí na kolech - to je předpokládám kvůli tomu silenbloku v rameni aby nebyl namáhaný?

PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 16:56:52 
Přispěvatel
Přispěvatel

Tak, tak. Než auto zvedneš, změř si vzdálenost středu kola od lemu a až budeš šrouby dotahovat, přizvedni si těhlici do té polohy (nebo dotahuj, až bude auto na zemi (horší přístup)

PříspěvekNapsal: úte 23. dub 2019 18:56:02 
Přispěvatel
Přispěvatel

OK, jen musím změřit druhou stranu, protože tahle je sedlá dolů. A nebo jak říkáš utáhnout na kolech, ale tam se budu sakra zle dostávat.

Teď jsem vyloupnul ty gumové (tedy po těch letech spíš už plastové) záslepky. Samozřejmě to co bylo na videu za pár vteřin jsem mordoval 20 minut a ty špunty vyčubil :roll: Matice šly povolit bez problémů. Takže objednávám pružiny a budu se mordovat :lol: Aspoň z auta ven, výměnu pružin na tlumičích by mi známý přinejhorším v dílně snad udělal.
Stejně je to zajímavé, že to co je ve videích na youtube za pár minut hotové se ve skutečnosti pěkně protáhne :lol:

PříspěvekNapsal: stř 24. dub 2019 3:33:08 
Moderator
Moderator

Passat: 3bg
Ja to sundavam i s temi hornimy rameny protoze jsou stejne vetsinou ko.
Takze spodni sroub a pak povolit ten dlouhy sroub na tehlici , do které vedou oba čepy vrchnich ramen.
Pak ty 3 z vrchu a jde to celý ven.
Na co si dej pozor jak piše majkl manzetu a za dalsi kdyz povolujes ty tři šrouby z vrchu . Tak si sezen pomocnika,jak se povoluje cely ten element tak na posledni sroub aby se ti tou vahou nestrhl závit . A to i přimontáži.Zase tak pevný závity v té misce nejsou.
Ale jinak vyndat tu pružinu neni tak težký . Tak hodně zdaru.

Obrázek

PříspěvekNapsal: stř 24. dub 2019 3:38:04 
Moderator
Moderator

Passat: 3bg
A vysazovat ten spodni cep to je uplne k nicemu.
Navic to jde pekne blbe.

Obrázek

PříspěvekNapsal: stř 24. dub 2019 5:22:01 
Přispěvatel
Přispěvatel

JirkaR: Díky za rady. Na pravé straně mě to čeká vyndat celé, protože jsem zjistil, že jeden z těch tří šroubů je přetržený. Pružiny vybírám mezi https://eshop.autorozvody.cz/code/LESJÖFORS%7C4095056%7C0%7C4737%7C1-121-4737-15418-100011%7C100113-68894795 a nebo https://eshop.autorozvody.cz/code/MONRO ... -220750274 . Ty pružiny Lesjöfors tu někdo doporučoval v jiném vlákně, ale tuším se tam řešil zadek ...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina